Leírás
Terápiás cél: létösszegzésről, életről beszélgetni
Korosztály: felnőttek
Munkaforma: csoportos
A mű rövid tartalma:
A költő ebben a művében egy beteg ember számvetését mutatja be az életről. A lírai én egy beszélgetéssel kezd, mindenféle hétköznapi dologról, majd egyre mélyebben ás bele a lét kérdéseibe. A költemény egy létértelmező vers.
A vers bemutatja a hétköznapi emberek hétköznapi sorsát, akiknek skatulya a házuk és fekszenek mint a halottak. A lírai én ebből szabadulna, hátra hagyná a szürke mindennapokat.
A vers, a vallomás végére azonban megenyhül és gyermekien, örömmel, hálásan zárja a művet. Örül annak, hogy egy ilyen hatalmas világból részesülhetett egy kicsit ő is. A mű üzenete, hogy a szürke hétköznapokban is meg lehet találni a szépet és a jót.
A szakmai pedagógiai/terápiás munka lehetőségeinek ismertetése:
Csoportos foglalkozásra ajánlok egy feldolgozási lehetőséget. A csoport témája a létösszegzés.
- Válasszunk egy Dixit kártyát. Kiben mit hív elő a létösszegzés szó?
- Vers felolvasása.
- Mi fogott meg a vers egészében?
- Válassz egy konkrét mondatot, szót, ami megérintett.
- Fókuszált írás, mi foglalkoztat jelenleg leginkább? Írd tovább bárhogyan azt a szót, mondatot, amit az előbb választottál. Húzd alá az így alakult szövegben a számodra legfontosabb szót és írj ezzel is egy mondatot.
- Osszuk meg egymással tapasztalatainkat.
- Folytasd a vers egy mondatát.
…megtörötten földig borultam, s mindezt megköszöntem…
Miért vagy hálás az életedben?
Az ajánlott mű kártyáját az említett irodalmi forrás szerint készítette: Kürthy Anna, Munkahely: Zsámbéki Zichy Miklós Általános Iskola, Utolsó frissítés dátuma: 2023. 08. 03.
Ajánlott idézési eljárás:
Kürthy Anna. 2023. Ajánlott szakmai eljárás Kosztolányi Dezső irodalmi remekművével való munkához. A Biblioterapia.sk oldalon. Pozsony: PRO SKIZP – Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. ISBN 978-80-974667-0-1 Elérhető: https://www.biblioterapia.sk/hu/publikacia/ajanlott-eljaras-a-muhoz-hajnali-reszegseg/
Ez a cikk az Európai Unió Erasmus+ programjának, a 2. kulcstevékenység – Szervezetek és intézmények együttműködése, KA210 – Kisléptékű partnerségek a szakoktatás és szakképzés területén című programjának támogatásával készült. Projekt címe „A biblioterápiás on-line taneszköz prototípusa”, projektszám: 2022-1-SK01-KA210-VET-000082483. Csak a szerző véleményét képviseli, és az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a benne található információk felhasználásáért.